Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Psoriaas on enam kui lihtsalt nahahaigus
Psoriaas on krooniline põletikuline haigus, mille avaldumist mõjutavad nii pärilikkus kui ka keskkond. Seda põeb 2–3% rahvastikust.
Tegemist on süsteemse haigusega, mis tähendab, et põletik on kogu organismis. Kui haigestumine psoriaasi toimub noorelt, on pikaajaline risk haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse. Oma haiguse kulgu on võimalik muuta. Palju saab ära teha liikumise, toitumise ja elustiili muutusega. Psoriaasi ravivastus sõltub kehakaalust.
Täna tähistatakse ülemaailmset psoriaasipäeva. Psoriaas on krooniline, ägenemiste ja taandumistega kulgev, päriliku eelsoodumusega nahahaigus, mida põeb 3 % rahvastikust ehk Eestis umbes 46 000 inimest.
Erütrodermia (ED) korral on nahalööbest haaratud rohkem kui 90% kehapinnast. Haigestuvad sagedamini meesterahvad (suhe 2–4 ühele) ja keskmiselt 60. eluaastal.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.