Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Selts: ravimata unehäired koormavad meditsiini
Arstid näevad igapäevaselt patsiente, kes vajavad diagnoosimiseks uneuuringut, aga ei suuda seda osta ning jäävad abita.
Arstid näevad igapäevaselt patsiente, kes vajavad diagnoosimiseks uneuuringut, aga ei suuda seda osta ning jäävad abita. Foto: Scanpix/Caro
Hetkel valitseb pretsedenditu olukord, kus haigekassa unemeditsiini teenused on ainsad, millel on pea poole lehekülje pikkune rakendustingimuste piirang.
Vähest magamist peetakse nüüdisajal järjest enam levivaks terviseriskiks. Et paljud inimesed seda ei tea, jäävad unehäired vajaliku tähelepanuta, hoolimata sellest, et suurt osa neist saab tulemuslikult ravida.
Ehkki riiklikud haiglad on suurimad uneapnoe raviteenuse osutajad, tuleb tunnustada ka erakliinikute püüdlusi unehäiretega tegelemisel läbi kompleksse lähenemise ja kliiniliste psühholoogide kaasamise raviprotsessi.
Haigekassa rahastab uneuuringuid alates 2010. aastast. Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu rakendustingimustes on kirjeldatud, millistel juhtudel tasutakse tervishoiuteenuste eest ravikindlustuse vahenditest.
Uuest aastast muutub mootorsõiduki tervisetõendi väljastamise kord, kus ravimata uneapnoe võib saada tervisetõendi väljastamisel takistuseks. Perearstide hinnangul võiks uue korra jõustumise pool aastat edasi lükata.