Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Unearstid mõistavad perearstide muret
Eesti Unemeditsiini Selts mõistab perearstide muret seoses mootorsõidukijuhi tervisetõendite väljastamise korra muutusega, kuna mitmed korralduslikud küsimused on veel lahendamata, kirjutab Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru.
Eesti Unemeditsiini Seltsi president Erve Sõõru Foto: erakogu
Hiljuti on avaldatud arvukalt uuringuid ja teadustöid, mis kinnitavad, et obstruktiivse uneapnoe sündroom on üks mootorsõidukiõnnetuste suurimaid riskitegureid. Ligi 30% liiklusõnnetuste põhjuseks on päevane unisus, väsimus sh uneapnoe, mida meditsiinisüsteem saab edukalt vähendada. Näiteks Rootsis, kus meditsiinisüsteem on aastaid teadlikult kaasatud, toimub igal aastal 2 korda vähem liiklusõnnetusi kui Eestis. Euroopa Liidu direktiivist lähtuvalt on määruse muudatus Eestis aegasasti vastu võetud, kuid selle rakendamise ettevalmistamine on takerdunud.
Alates 2018. aastast rahastab haigekassa uneaegsete hingamishäirete kahtlusega patsientide uuringud. Uusi võimalusi tutvustab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kopsuarst-vanemarst Erve Sõõru.
Kui Eesti Perearstide Seltsi hinnangul võiks mootorsõiduki tervisetõendi väljastamise korra muudatuste jõustumist pool aastat edasi lükata, siis sotsiaalministeeriumist kinnitati, et muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2016 ning seda ei ole võimalik edasi lükata.
Uuest aastast muutub mootorsõiduki tervisetõendi väljastamise kord, kus ravimata uneapnoe võib saada tervisetõendi väljastamisel takistuseks. Perearstide hinnangul võiks uue korra jõustumise pool aastat edasi lükata.