Eesti üks edukamaid perearste, 2014. aastal 44 000 eurot dividende välja võtnud Kohtla-Järve perearst Maria Aleksandrova sõnul on ta oma praksise ülesehitamiseks kulutanud aastaid ning on olnud aegu, kus polnud ta endale palka maksta ei saanud.
"Ma ei taha seda eriti kommenteerida, sest dividende me ei maksa ju iga aasta. Seetõttu tulevadki aeg-ajalt sellised summad," rääkis 18. aastat Kohtla-Järvel praksist omav Maria Aleksandrova
Postimehele.Perearstisüsteemi loomisest alates on ta töötanud Ida-Virumaal ja seal oma praksise üles ehitanud.
"Olen töötanud 24/7, algusaegadel ei saanud palka, töötasime ja panustasime ettevõttesse, tehnikasse, kabineti remonti. Oli aegu, kus sain palka maksta vaid pereõele," meenutas ta pereratsisüsteemi algusaegu. Arsti sõnul on tal perearstina olnud väga raskeid aegu, näiteks Maapanga pankroti ajal. "Me saime sinna jäänu hiljem tagasi, aga see oli šokeeriv kogemus," lisas perearst.Aina enam inimesi lahkub Ida-Virumaalt ja patsientide vähesus sunnib ka arste pingutama. "Me püüame olla patsientidele võimalikult kättesaadavad, meil praktiliselt pole järjekordi, on eraldi pereõe vastuvõtt, et inimene saaks kiiresti abi," rääkis perearst.Kuna piirkonnas on suur töötus, siis tuleb perearstil näha vaeva ka mittekindlustatutele vajaliku ravi tagamiseks. "Katsume leida neile ravi võimaluse kas töötukassa kaudu või kui on vanem inimene kroonilise haigusega, siis vormistame töövõimetuse," rääkis arst.Pikemalt Postimehes.
Seotud lood
Eestis on juba olemas palkade avaldamise praktika – ametnike palgainfo on kõigile kättesaadav ning ei saa väita, et see oleks tekitanud meedias või inimeste seas ülemäärast elevust. Samuti on avalikud kollektiivlepingutega sõlmitud palgad (õpetajad, päästjad jne) ning dividenditulu.
Värsket perearstide dividendi TOPi vaadates võib ühtpidi rahuloluga nentida, et turg on korrastumas ja miinimumpalka maksavaid dividendivõtjaid on jäänud ülivähe, kuid teisalt paneb hämmelduma TOPi tipp, kus troonivad täiesti võõrad nimed. Lähemalt täna ilmunud Meditsiiniuudiste luubiloos.
Medscape'i 2016. aasta palgauuringule vastas 19 200 arsti rohkem kui 26 erialalt, kes avaldasid oma töötasu, kuid ka näiteks selle, kui palju nad nädalas töötavad ja ühe patsiendi raviks aega võtta saavad.
Meditsiiniuudised reastas võetud dividendide järgi üle 200 Eestis ettevõtet omava perearsti ning võrdles seda nende keskmise palgaga.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!