Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Tiit Suuroja võitleb väljakutsetega
“Usun, et jämesoolevähi sõeluuring võib päästa elusid ja sellest on Eesti rahvale kasu,” kinnitas juulis käivitunud jämesoolevähi sõeluuringuprogrammi üks eestvedaja, Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurg ja onkoloog Tiit Suuroja.
Foto: Raul Mee
Eestis haigestub jämesoolevähki igal aastal ligi tuhat inimest ja haigestumiste arv on aasta-aastalt tasapisi kasvanud. Doktor Suuroja viitas sõeluuringu vajalikkust põhjendades asjaolule, et Eestis avastatakse jämesoolevähk umbes kolmandikul juhtudest alles kaugmetastaaside staadiumis, kuid rahvusvaheline kogemus on näidanud, et sõeluuringuga suudetakse jämesoolevähile jälile saada varasemas ja kergemini ravitavas staadiumis. “Tänu sõeluuringule surrakse sellesse kasvajasse 30% vähem,” rõhutas Suuroja rahvusvahelistele uuringutele viidates. Lisaks sellele vähendab sõeluuring ka vähkide esinemust, kuna sõeluuringuga tuvastatakse ka vähieelsed muutuseid ja neid on võimalik edukalt ravida.
Eesti saab juurde veel ühe vähi sõeluuringu, kui 2016. aastal hakatakse arsti juurde kutsuma üle keskea mehi ja naisi, et teha kindlaks soolevähi võimalikkus.
Ehkki Medicumi kodulehelt võis veel jaanuari algul lugeda, et jämesoolevähi sõeluuring on justkui ajutiselt peatatud, ei vasta see haigekassa kinnitusel tõele.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.