Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Lehtmets: Saatekirjanõue sõltub esmatasandi võimekusest
Meditsiiniuudiste küsimusele, kas saatekiri tuleks kehtestada ka psühhiaatria erialal, vastas Eesti Psühhiaatrite Seltsi juhatuse esimees Andres Lehtmets.
Psühhiaatrite Liidu juht Andres Lehtmets. Foto: Andres Haabu/ÄP
Lehtmets: "Psühhiaatria erialal kehtestatakse saatekirja nõue suure tõenäosusega samuti. Sõltub see eeskätt esmatasandi võimekusest psüühikahäiretega tegelemisel ja hetkel on Perearstide Selts andnud teada, et nad veel ootaksid selle nõude kehtestamisega. Küll peaks järgmisest aastast rakenduma e-konsultatsiooni võimalus perearstidele. Arvestades jätkuvalt pikki ooteaegu psühhiaatri vastuvõtule ja kahanevat psühhiaatrite arvu on psüühikahäirete ravi raskuspunkti liikumine esmatasandi suunas paratamatu."
Helsingi ja Uusimaa piirkonna haiglate ühendusel (HUS-il) on plaanis 2019. aastal alustada Helsingis uue psühhiaatriahaigla ehitamist, mille osaks on sundravi osakond. Kuna seda tüüpi haiglaid ehitatakse riigis sajandis ühel korral, siis korraldati 21.–23. septembril koolitusüritus Training School 2016 – Modern forensic in-patient design standards.
Rakvere perearst Kersti Veidrik leiab, et saatekirjanõue silmaarstile saab olema üsnagi formaalne, kuid nii mõnigi suguhaigus võib jääda tulevikus ravita, kuna perearstile ei julgeta sellest rääkida.
Eestis toimub üleminek pabersaatekirjadelt digisaatekirjadele, mistõttu peavad alates 2018. aastast nii perearstid kui ka eriarstid väljastama saatekirju digitaalsel kujul. Seega liiguvad edaspidi kõik saatekirjad digitaalselt tervise infosüsteemi kaudu.
Perearst Madis Veskimägi ütleb, et ehkki töö eriarstide ja perearstide vahel peaks käima kollegiaalselt õilsa eesmärgi ja patsientide tervise heaks, on reaalne elu sellest kaugel.