Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Eestis on ilmselt 13 000 dementset
Arvestades Eesti rahvastiku vanuselist koosseisu peaks meil olema 13 000 dementset.
Tartu ülikooli kliinikumi neuroloog Ülla Linnamägi ütleb, et dementsus on lisaks psühhiaatrilisele haigusele ka neuroloogiline ja seetõttu ei kajastu ka kõik juhud TAI psühhiaatriliste haiguste andmebaasis.
Kuigi 2015. aastal pandi umbes 500 uut dementsuse diagnoosi, siis eelmisel lisandusid ka vahepeal varjus olnud haiged ja uusi dementseid tuli juurde üle 700.
Aprillikuu seisuga tegutses Eestis 155 üldhooldusteenust pakkuvat hooldekodu, millest 128 osutasid teenust dementsusega klientidele. Seega enamik hooldekodusid on valmis dementsusega inimestele hooldusteenust pakkuma.
Eesti vajab üleriigilist tegevuskava dementsussündroomiga inimeste ja nende hooldajate elujärje parandamiseks. Vaja oleks lisada dementsuse fookusprogramm rahva tervise 2020-2030 arengukavasse vähkkasvajate, insuldi ja HIV/AIDS fookusprogrammide kõrvale, leiab MTÜ Elu Dementsusega.
Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva hinnangul tuleb dementsusega inimeste ja nende lähedaste parema elukvaliteedi tagamiseks parandada info kättesaadavust.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!