Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sel aastal Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young ööpäevarütme kontrollivate molekulaarsete mehhanismide ja nn kellageeni avastamise eest.
![Jeffrey Hall, Michael Rosbash ja Michael W. Young](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=0bd09607-665c-5c1f-965a-bfba079c686b&width=3840&q=70)
- Jeffrey Hall, Michael Rosbash ja Michael W. Young Foto: Postimees/Scanpix
Selleaastase Nobeli meditsiinipreemia laureaadid isoleerisid äädikakärbse pärilikkusaine lõigu, mis kontrollib normaalset igapäevast bioloogilist rütmi. Geeni kodeeritava valgu hulk kasvab rakkudes öösel, et seejärel päeval laguneda. Nobelistid leidsid seejärel ka masinavärgi teised osad, mis muudavad aja mõõtmise rakus jätkusuutlikuks.
Seotud lood
Tartu Ülikooli arvutiteadlastel on valminud veebipõhine tööriist, mille abil on võimalik tuvastada näiteks kasvajatega seotud geene. Uus rakendus lihtsustab geeniteadlaste tööd ja säästab nende aega.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.