Haiglate liidu juhi Urmas Sule hinnangul pole päris õige kõiki inimesi automaatselt kindlustada. Praegu oleks olulisem seadustada mittesüülise vastutuskindlustuse süsteem, mida inimestele ammu on lubatud.
- Haiglate liidu juht Urmas Sule. Foto: Julia-Maria Linna/ÄP
Haiglate liidu juht Urmas Sule möönab, et inimese jaoks on tervishoiuteenuse kättesaadavuse tagamine elulise tähtsusega, aga kindlustamata inimesele on praegu kättesaamatu ainult plaaniline ravi. Murekoht on loomulikult selles, et iseäranis ravimite ostmine võib inimestel lihtsalt üle jõu käia ja siis jääb ravi poolikuks või loobutakse sellest üldse. „Väga paljud inimesed, kes meil on kindlustamata, on ka väikeettevõtjad kes erinevatel põhjustel ei hangi endale ravikindlustust, või siis inimesed kes käivad Soomes tööl ja ei pea seda oluliseks. Põhjused on sageli majanduslikud, mis vajaksid samuti analüüsimist. Me näeme haiglates päris palju ka pehmelt öeldes nahaalseid inimesi, kes jätavad oma arved lihtsalt maksmata - et neile nüüd kõigile kiirkorras kindlustus teha - ma ei pea seda ka väga õigeks,“ kommenteerib Sule.
Seotud lood
Eesti praegust ravikindlustussüsteemi saab parandada, eelkõige tasuks mõelda isikliku vastutuse suurendamisele ja võimalustele, kuidas luua kindlustuskaitse inimestele, kel seda mingil põhjusel püsivalt pole.
Eestis on ligi 90 000 inimest, kes saavad arsti jutule vaid siis, kui neil on raha oma ravi ise kinni maksta või on neil rahvakeeli öeldes surm silme ees. Nüüd analüüsib sotsiaalministeerium, kas riigil poleks odavam anda ravikindlustus kõigile.
Solidaarsesse süsteemi panustajad ei pea maksma kinni nende ravikindlustust, kes võtavad vastu ümbrikupalka, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Solidaarsel ravikindlustusel põhinev haigekassasüsteem loodi Eestis 25 aastat tagasi.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.