• 30.11.18, 11:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Migreeni häkatoni ülekanne alates keskpäevast!

Sel nädalavahetusel toimub migreeniteemaliste digilahenduste konkurss Migraine Innovation Challenege & Hack. Meditsiiniuudised kannab üle pühapäevase finaali alates keskpäevast.
Neuroloog Mark Braschinsky migreeni häkatoni avamisel haigust tutvustamas.
  • Neuroloog Mark Braschinsky migreeni häkatoni avamisel haigust tutvustamas. Foto: Meditsiiniuudised
Sündmusest võtab osa üle 60 inimese ja ideid pakuti välja 11. Ideid tulid reede õhtul 2minutilise pitchimisega esitlema inimesed nii Eestist, Venemaalt, Soomest, Aserbaidžaanist, Hispaaniast kui ka Hiinast. Oli ka üks üks Lõuna-Ameerika radioloog, kes esitles oma ideed üle veebi ja kellega suhtlemiseks peab arvestama 7tunnise ajavahega.
Pärast esitlusi pidid ideede autorid komplekteerima meeskonna, mis peab olema vähemalt kolmeliikmeline, aga mitte üle kaheksaliikmeline. Osadel meeskondadel olid liikmed kaasa võetud, aga päris mitu esitlejat olid täiesti üksi ja samas ka välismaalased. 
Häkatonil oli päris mitu migreenihaiget, ja just neid vajati meeskondadesse eriti tihti, nagu ka arendajaid ja arste. 
Ideed olid servast serva. Oli peaaegu valmis lahendusi ja oli ka selliseid, mis tekkisid kohapeal, näiteks hüppas hetk enne esitluste lõppu kohalt püsti hiinlanna naabrinnaga vestlusest tekkinud mõtteid tutvustama. Tema kõrval istus migreenihaige. Sestap pakkus hiinlanna välja audiogiidi idee, mis salvestaks haigushoo all kannatava inimese seisundi hääle kaudu. Nimelt ei suuda migreenikud väga hullus seisundis telefoninuppude helisidki kuulda, rääkimata äpis surfamisest.
Palju ideid oli seotud äppidega ja erinevate digilahendustega. Eestist olid oma ideedega konkursil väljas ka nahavähi avastamise äppi pakkuv Dermtest, meedikute videonõustamist pakkuv MinuDoc meeskonnad ja HIV haigetele Eestis juba reaalset lahendust pakkuv hinF, kes sündis eelmisest taolisest häkatonist.
Vaata ka tutvustusi kaasalöövate spetsialistide kohta konkursi kodulehelt.
Häkatoni avas töö- ja terviseminister Riina Sikkut. Kohal oli ja lühiloengu haiguse olemusest pidas ka peavalu seltsi president doktor Mark Braschinsky.
Vaata ülekannet reedesest esitlusest.
Häkatoni algataja on Eesti Peavalu Selts, korraldaja Teaduspark Tehnopol poolt juhitud Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health ja toetaja ravimifirma Novartis.
"Migreeni valdkonnas on maailmas erinevaid digilahendusi juba olemas ja tekib kogu aeg juurde. Samuti on Eestis inimesi, kes mõnda sellist lahendust on arendada või kasutada proovinud. Siiski ei vasta olukord patsientide ja tervishoiutöötajate ootusele, et neil oleks kasutajamugavaid lahendusi, mis oleksid nii eesti kui ka vene keeles ning toetaksid haiguse avastamise, diagnoosimise, ravi ja jälgimise protsessi tervikuna. Selliseid lahendusi ei saa aga luua ilma nende endi panustamiseta," lausus Connected Health klastri innovatsioonijuht Kitty Kubo.
Konkursi korraldajad loodavad, et selle tulemusena tõusevad esile 2-3 lahendust, mida tasub Eestis edasi arendada ja mis teevad tulevikus patsientide nendega töötavate meedikute elu mugavamaks.
Vaata pühapäevast ülekannet siit, algusega kl 12:00. Siis selgub, mida kahe päeva jooksul ideedest teha jõuti ja mis žürii neist arvab.
Tasub teada
* Migreen on kõige sagedasem ja kõige kulukam neuroloogiline haigus, mille all kannatab Eestis iga neljas naine ja iga kümnes mees.
* See puudutab peamiselt noori tööeas täiskasvanuid ja fertiilses eas naisi. 
* Suurem osa migreeni all kannatajaid ei otsi abi tervishoiusüsteemist ja nende haigus ei ole diagnoositud või kontrolli all.
Konkursi toetaja ravimifirma Novartis investeerib üle maailma digitaalsesse innovatsiooni, mis toetab haigusega elavate inimeste elukvaliteeti. "Antud konkursiga soovime leida migreeniga inimeste ja tervishoiu vajadustele vastavaid lahendusi, millest parima arendamist ka ideest kuni valmislahenduseni toetada," sõnas Novartis Eesti äriüksuse juht ja neuroloogia teraapiaala eest vastutaja Kadri Lauk.
Lisaks koostöövõimalusele Novartisega on häkatonil võimalik võita 12 kuud tasuta liikmelisust Connected Health klastris, kuus kuud ekspertabi oma start-up ettevõtte arendamiseks Tehnopoli Startup Inkubaatorilt väärtusega 5000 eurot ja neli 99eurost piletit Latitude59 2019 konverentsile.
 

Seotud lood

Uudised
  • 22.10.18, 16:33
Migreeni ravis hakatakse otsima digilahendusi
Täna toimuvas teenusedisaini töötoas panevad migreeni asjatundjad paika võtmeteemad migreeniteemalisele innovatsioonikonkursile. Oktoobri lõpus väljakuulutatava konkursiga Migraine Innovation Challenge soovitakse leida migreeniga elavaid inimesi ja nendega töötavaid meedikuid toetavaid digilahendusi.
Uudised
  • 12.11.18, 14:30
Disainerid kaasatakse terviseteenuste loomisse
Disainerite abiga loodud patsiendisõbralikud terviseteenused aitavad tõsta patsientide teadlikkust ning teenivad nii tasa nende loomisse panustatud aja.
Uudised
  • 03.12.18, 08:16
Kes võitis migreeni häkatoni auhinnad?
Nädalavahetusel toimunud migreeni häkatonil jagati eile olulisemad auhinnad kahe meeskonna tööle. Üks on juba HIV lahenduste kaudu tuntud Eesti start-up firma ja teise auhinna sai ühe venelanna eestvedamisel kohapeal kokku saanud meeskonna lahendus.
Uudised
  • 16.05.18, 14:02
Kitty Kubo: digilahendusi on palju, aga Eesti on maha jäämas
Eesti tervishoiu digilahenduste areng näib olevat takerdunud varasema e-tervise eduloo taha, kuid maailm tormab sellel teel väga kiiresti edasi, rääkis kolmapäeval kliinikumi kevadkonverentsil Connected Health klastri innovatsioonijuht Kitty Kubo,
Töökuulutused
  • 09.12.24, 14:40
Regionaalhaigla otsib arsti gastroenteroloogia-keskusesse
Kandideerimine kuni: 09.02.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele