Eilsel toitumis- ja liikumisravi konverentsil oli võimalik täiendada oma teadmisi sellest, kuidas suunata patsienti muutma oma harjumusi nii, et inimene jõuaks soovitud tulemuseni ning see jääks ka püsima.
- Konverentsi moderaatorid Eesti Kliinilise Toitmise Seltsi arst Hanna-Liisa Lepp ja Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi õppejuht Sirje Vaask Foto: Terje Lepp
Mitme esineja ettekandest käis eile läbi Tervise Arengu Instituudi koostatud toitumispüramiid ning selle kõrval pilt eestlaste tegelikust toitumisest. Toitumisterapeut ja koolitaja Siret Saarsalu võrdles viimast purskava vulkaaniga: toitumispüramiidi tipus olevaid suhkruid ja maiustusi süüakse meil ülemäära palju. Samas püramiidi alumine ots on tegelikkuses soovitustega võrreldes märksa hõredam.
Konverentsilt jäi kõlama mõte, et nõuanne „söö vähem, liigu rohkem“ ei aita kedagi. Inimestele tuleb anda individuaalseid soovitusi, mis arvestaksid nii nende vanuse, soo kui ka seniste toitumiseelistustega. Sama kehtib liikumissoovituste kohta, kus juhtnöörid esimeste sammude tegemiseks võiks olla nii lihtsad, et neist oleks lausa naeruväärne keelduda.
Ühekordsed dieedid ei aita, muuta on vaja eluviisi ning seejuures mõisa, et muutuse hoidmine on elukestev protsess. Patsiendi, tema murede ja tegelike soovide kuulamine soovituste andmisel on väga oluline, sest inimese enda osa kogu protsessi õnnestumisel on määrav.
Kuigi mõnikord vajavad patsiendid põhjalikumat nõustamist, saab üht-teist nende suunamiseks ära teha ka tavapärase visiidi käigus, kinnitas TÜK meestekliiniku ja SA Toitumiskliiniku arst-toitumisterapeut Kristel Ehala-Aleksejev. Kui mõtestada inimeste jaoks lahti kaks sõnumit: söö iga päev midagi viiest põhitoidugrupist ning varieeri toite toidugruppide sees, on juba päris palju ära tehtud.
Konverents toimus Eesti Kliinilise Toitmise Seltsi (EstSPEN), Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Meditsiiniuudiste koostöös.
36 fotot
- Toitumis- ja liikumisravi konverents Foto: Terje Lepp
Seotud lood
Eesti Vegan Selts viis läbi internetipõhise uuringu, et saada aimu veganite kogemustest Eesti meditsiinisüsteemis.
Soovitusest elustiili muuta on tulemuse saavutamiseni pikk maa. Kuidas inimest aidata, et ta selle tee üldse ette võtaks ning algusesse tagasi ei langeks, rääkis toitumis- ja liikumisravi konverentsil personaaltreener ja psühholoog Jorgen Matsi.
Eesti inimene elab küll kauem, kuid hävitab oma tervist riskikäitumisega.
Teadlasi on juba mõnda aega huvitanud küsimus, kui suur roll on kahel riskiteguril – diabeedil ja ülekaalulisusel – vähktõve põhjustajatena. Vastus sellele küsimusele saadi uuringus, mille käigus analüüsiti vähktõveregistri GLOBOCAN andmeid.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!