Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Homsest hakatakse ravimite ehtsust kontrollima
9. veebruarist hakatakse kõigis Euroopa Liidu riikides, lisaks Norras ja Šveitsis, kontrollima ravimite ehtsust, et tagada patsientidele kindlustunne retseptiravimite kvaliteedi osas.
Eestis on ravimite ehtsuse kontrolli süsteemi ehk REKS andmekoguga liitunud pea kõik osapooled. „Tänaseks on süsteemiga liidestatud pea kõik lõppkasutajad ehk apteegid, haiglaapteegid ja hulgimüüjad ning müügiloahoidjad ehk ravimifirmad,“ kinnitas süsteemi toimimise eest vastutava Eesti Ravimite Ehtsuse Kontrolli Sihtasutuse juht Raul Mill.
Täna toimunud võltsravimite seminaril anti ülevaade ligi kaks kuud väldanud ravimite ehtsuse kontrolli pilootprojektist. Eesti Apteekide Ühenduse juhi Timo Danilovi sõnul on pilootprojekti käigus esinenud palju tõrkeid ning veel on pikk maa minna, kuigi süsteem peaks käivituma juba 9. veebruaril.
Ravimite ehtsuse kontrolli pilootprojektis osalejad tõid välja mitmeid probleeme - kriitikat sai nii süsteemi tehniline toimimine, andmete üleslaadimise puudulikkus ning ka erinevad organisatoorsed protsessid.
Alates 9. veebruarist 2019 käivitub Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides, k.a Norras ja Šveitsis, ravimi ehtsuse kontroll. Kõik Euroopas toodetavad retseptiravimid peavad hakkama kandma unikaalset identifitseerimistunnust.
Esimestel aastatel, mil seaduslikult võivad turul olla nii turvaelementidega kui ilma turvaelementideta ravimipakendid, võib segadust nende ehtsuse kontrollimisega olla üksjagu. Ravimiamet kinnitab, et püüab omapoolsete juhistega sekelduste vältimisel toeks olla.