Samas palub Eesti Hambaarstide Liit jätkuvalt, et valitsus annaks kõikidele kliinikutele selged korraldused. Liidu liikmeskond pöördus peaministri ja eriolukorra valitsuskomisjoni poole palvega esimesel võimalusel anda korraldus plaaniline hambaravi peatada.
Isikukaitsevahendite varude lõppemine ja nakkusleviku tõkestamise tavapäraste kaitsemeetmete mittesobivus Covid-19 viiruse leviku piiramisel loob väga suure riski viiruse kiireks levikuks nii arstide kui patsientide hulgas.
Hambaarstide liidu presidendi Piret Väli sõnul on kriitiline aegsasti reageerida sarnaselt paljude Euroopa Liidu riikidega, nagu Leedu, Sloveenia, Holland, Belgia, Küpros, Taani, Prantsusmaa, Portugal, Šveits ja Põhja-Iirimaa, kus plaaniline hambaravi on juba katkestatud. Mitmed riigid on seda samuti kaalumas, mistõttu loetelu täieneb veelgi.
„Hambaravi kabinetis tekib protseduuride käigus pidev aerosoolipilv, mis katab kõik esemed kuni 5 meetri raadiuses. Sellises keskkonnas ei suuda hambaravid tavapäraste kaitsevahendite abil takistada viiruse levikut ning hambaravikliinikud on muutumas tõenäolisteks nakkuskolleteks. Olukord, kus inimesed käivad jätkuvalt tavakorras hambaravivisiitidel, seab ohtu inimeste elud ning meditsiinisektori üldiselt, kuna lisandunud haiged hakkavad koormama tervishoiusüsteemi,“ lisas Väli.
EHL soovitab eriolukorra valitsuskomisjonil ajutiselt peatada hambaarstide plaaniline ravi vähemalt 2 nädalaks.
Valitsus pole otsust teinud
Plaanilise hambaravi lõpetamise kohta ütles sotsiaalminister Tanel Kiik laupäevases "Aktuaalses kaameras", et osa hambaarste on seda juba teinud ja keskenduvad ainult erakorralisele, vältimatule ravile. Teised seda teha ei taha, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"On ka neid, kes on meile väga selgelt signaliseerinud soovi jätkata plaanilist ravi ehk see on ka peamine põhjus võib-olla, miks ei ole hetkel sellist käsulauda tulnud ülevalt alla, vaid on võimalus kohapeal otsustada hambaarstidel endil, kas neil on piisavalt isikukaitsevahendeid," lausus Kiik.