Koroonaviiruse vaktsiine on arenduses üle 100, kliiniliste uuringute I faasi on jõudnud kümmekond, kuid II faasi vaid üks. Professor Irja Lutsar ei usu, et koroonavaktsiin võiks jõuda turule varem kui 18 kuu möödudes.
Valitsust nõustava teadusnõukogu liige Irja Lutsar rääkis eilsel Riigikogu sotsiaalkomisjoni videoistungil, et SARS-CoV-2 vaktsiini arendamisega on kõige kaugemale jõudnud USA ettevõte Moderna. Nende toode on läbinud kliiniliste uuringute I faasi ja saanud FDA-lt loa liikuda II faasi. Seega ei ole tõenäoliselt esile kerkinud niisuguseid kõrvalnähte, mis takistaks II faasi edasi minekut, tõdes Lutsar. Kui I faasis oli osalejate arv väga väike, siis II faasis on juba rohkem uuritavaid ja seal vaadatakse ka antikehade teket.
Seotud lood
USA president Donald Trump ütles pühapäeval, et Ühendriikidel on vaktsiin uue koroonaviiruse vastu olemas selle aasta lõpuks.
Hiina on mõne COVID-19 vaktsiini arendusega jõudnud niikaugele, et vaja oleks suuremat hulka haigeid, aga tekkinud on probleem - riigis pole ühtegi haiguspuhangut.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.