Uued suunad vaskulaarses kaitses: laienenud ravivõimalustest tuleb võtta maksimum
Veebruari keskpaigas toimus Eesti Hüpertensiooni Ühingu 25. aastapäevale pühendatud juubelikonverents, kus ettekannetes pöörati erilist tähelepanu veresoonte kaitsele ja vananemisele.
Veresoonte vananemise üheks põhjuseks on ateroskleroos. Foto: Shutterstock
Esitlustest jäi kõlama vajadus vaadelda patsientide vaskulaarsüsteemi kui tervikut ning võtta maksimumi laienenud ravivõimalustest. Konverentsil esinenud Prantsusmaa professor Stephane Laurenti sõnul on elustiilimuutused ja klassikalised kardiovaskulaarsüsteemi ravimid praegu küll parimateks võimalusteks vaskulaarse vananemise pidurdamisel, kuid arterite jäikust põhjustavate molekulaarsete mehhanismide tundma õppimisel on võimalik leida uusi ravimeid, mis arterite jäikust pidurdaksid. Professori hinnangul on arterite jäikuse põhjused väga mitmetahulised, kus oluline osa on just epigeneetikal.
Kliinikumi nefroloogi Külli Kõlvaldi sõnul saab uut neeru vajav patsient esimese elundi tavaliselt aasta jooksul ootelehele jõudmisest, järgmisi tuleb oodata enamasti kauem.
Bariaatriline ehk kaalukirurgia on nüüdisaja kõige tulemuslikum rasvtõve ravimeetod, mis langetab tõhusalt ja püsivalt kaalu, tervendab kaasuvatest haigustest või leevendab nende kulgu, rääkis Tartu Ülikooli üldkirurgia lektor Toomas Sillakivi venia legendi loengul „Bariaatriline kirurgia“.
Euroopa Liidu praeguse definitsiooni alusel on harva esineva haigusega tegemist siis, kui esinemissagedus on väiksem kui 1:2000 üldpopulatsioonis. 80 protsenti neist haigustest on geneetilised ja avalduvad noores eas – ligi 30 protsenti enne viiendat eluaastat.
Hüpertensiooni ravis on kõige suuremaks muudatuseks kogu maailmas ravi alustamine kohe kombinatsioonpreparaatidega, kuna monoteraapia ei anna enamasti soovitud tulemust, kirjutab PERHi kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.