Uuring: kui kaua pääsevad Eesti vanemad oma laste terviseandmetele ligi?
Tallinna tehnikaülikooli ja projekti NORDeHEALTH värskest ühisest uuringust selgus, et Eesti, Soome, Rootsi ja Norra võrdluses on lastevanemate juurdepääs oma laste elektroonilistele terviseandmetele parem just Eestis ja Soomes.
Üha enam riike on silmitsi küsimusega: kuidas jagada vanematega laste ja noorukite terviseandmeid nii, et ei tekiks eetilist probleemi? Foto: Shutterstock
"Just nendes vaadeldud riikides on aastaid olnud kasutusel patsiendiportaal ja seeläbi ka elektrooniliste terviseandmete ligipääs patsientidel mugavalt olemas,“ selgitas NORDeHEALTHi Eesti projektijuht Hedvig Soone.
Terviseandmete kasutamine võimaldab tervishoiuteenuseid parendada ja loob lisaväärtust tervishoiuteenuste osutamisel. Kuidas aga tagada, et niivõrd olulised andmed oleksid kasutusel ilma, et inimene peaks muretsema oma privaatsuse pärast? Kuidas teha nii, et inimesed saaksid lubada oma terviseandmeid kasutada?
Olukorras, kus lapsevanem ei ole haridusasutust teavitanud lapse tervisehädadest, millega õppetöös arvestama peaks, tuleb arstil lähtuma vajadusest kaitsta inimese elu ja tervist, jättes arsti kutsesaladuse hoidmise kohustuse kõrvale, teatas Andmekaitse Inspektsioon.