Seadusandja pidanud vajalikuks, et tervishoiuteenuse osutajatel tuleb enamikku raviga seotud dokumentidest ja andmetest säilitada 30 aastat. Seda ka heal põhjusel: nimelt on patsiendil, kellel tekkis raviveast tervisekahjustus, või tema lähedastel, kui raviviga viis patsiendi surmani, teoorias võimalik kuni 30 aasta jooksul alates ravivea tegemisest esitada kahjunõue. Selleks, et kahjunõuet päriselt esitada või selle esitamist kaaluda saaks, peab olema säilinud raviteenuse osutamise dokumentatsioon. Vastasel juhul pole üldse võimalik hinnata, kas ja millises raviteenuse osutamise etapis raviviga võis esineda. Sellest tulenevalt on dokumenteerimis- ja säilitamiskohustusel lisaks patsiendi õiguste kaitsmisele ka oluline roll ravikvaliteedi tagamisel ja edendamisel.
Patsiendil on seega oma õiguste maksmapanekuks vaja, et raviteenuse osutamisega seotud dokumendid ja andmed säiliksid vähemalt nii kaua, kuni tal on seaduse järgi võimalik kahjunõuet esitada. Riik on pannud säilitamiskohustuse tervishoiuteenuse osutajatele, kuigi riigil on ka enda andmekogud, nagu riiklik tervise infosüsteem, kus kõigi Eesti inimeste tervisedokumente tähtajatult (!) säilitatakse. Tervishoiuteenuse osutajad peavad teatud dokumente kindlasti edastama ka viimati mainitusse, kuid detailsem raviteenuse osutamise info säilib tervishoiuteenuse osutajate juures.
Kui nüüd küsida, et miks peaks laborianalüüsidega seotud andmeid ja dokumente säilitama labor ja miks ei võiks selle eest vastutada patsiendi ravi eesmärgil laborilt analüüse tellinud raviasutus, on vastus lihtne: nende asutuste pädevus ja ekspertiisid on erinevad. Näiteks ei pruugi analüüsi tellinud raviasutusel, näiteks perearstil, olla ega peagi olema võimekust (näiteks tarkvara) mingi analüüsi täisraporti lugemiseks või mõistmiseks.
Järgmise etteheitena meditsiinisektorile võiks küsida, et miks parasjagu patsiendi ravis mitte kasutatavaid andmeid ja dokumente ei pseudonüümita: nimed ja isikukoodid võiks ju asendada koodidega nii, et küberkurjategijad, kel õnnestub dokumente alla laadida, ei saaks tuvastada, kelle tervisedokumendiga tegemist on. Esiteks dikteerivad teatud dokumentide sisu õigusaktid, nõudes muuhulgas, et need peavad sisaldama patsiendi nime ja isikukoodi. Samasugune nõue kehtib ka näiteks vereproovi katsutitele – ka nendel peab olema ära märgitud nimi ja isikukood. Teiseks tekitab pseudonüümimine lisariske patsiendile, kuna ükski süsteem pole ideaalne ning dokumendid, andmed ja proovid võivad pseudonüümimise korral kergemini segamini minna. Asjad segamini minekuks pole paraku isegi pseudonüümimist vaja: näiteks mullu esines perearstide kasutatavas Medisofti tarkvaras viga, mille tulemusel sattusid patsientide haiguslugudesse teiste inimeste raviga seotud andmed. Sellise vea risk oleks veel kõrgem, kui meditsiinisektoris rakendataks ulatuslikumalt pseudonüümimist.
Oluline on ka aru saada, et patsientidel puudub praeguses süsteemis oma raviandmetesse puutuv otsustusõigus ja autonoomia: patsient ei saa raviasutusele öelda, et kustuta mu andmed ära või ära saada neid riiklikku tervise infosüsteemi. Andmete säilitamine ja ka riikliku süsteemi edastamine on tervishoiuteenuse osutajate seadusest tulenevad kohustused.
Kui riik on loonud süsteemi, kus tervishoiuteenust osutavad eraettevõtetest teenuseosutajad, kes peavad teenuse osutamist dokumenteerima ja dokumente 30 aastat säilitama, on täiesti arusaamatu, kuidas saavad riigi esindajad avalikult sõna võttes neid fakte lihtsalt eirata.
Eesti tervishoiusüsteemi kui terviku vaatest on veelgi tõsisem asjaolu, et riigi esindajad tunduvad pidavat labori vastu toimunud rünnaku eest vastutavaks ka kõiki laborist uuringuid tellinud tervishoiuteenuse osutajaid.
Paraku ei ole igal tervishoiuteenuse osutajal võimekust kõiki patsiendi aitamiseks vajalikke uuringuid ise teha. Näiteks ei tee perearstid ise vereproovide laboratoorseid analüüse – ei saakski, sest perearsti ja laboriarsti kvalifikatsioonid on erinevad. See tähendab, et kui pererastikeskuses ei ole oma laborit koos pädeva personaliga, peab teenuse tellima meditsiinilaboritelt.