Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kuhu suundub meditsiinieetika?
Meditsiinieetikat on väga oluliselt mõjutanud ka m-tervise arengud. On tekkinud olukordi, mida varem pole esinenud.
Andres Soosaar, meditsiinieetik. Foto: Väinu Rozental
Tähtis on nn bioeetika külaskäik. Termin ise tekkis 1970ndatel USAs ja tõrjus kiiresti tavapärase meditsiinieetika välja. Positiivne on see, et meditsiinieetika jõuab ülikoolidesse õppetegevusse just läbi bioeetika.
Sotsiaalministeerium ei toeta tervishoiuteenuse reklaami keelu tühistamist, kuna praegu kehtiva seadusega lubatud andmete maht on piisav, et patsient saaks informatsiooni teenusepakkujate kohta ning teenusepakkuja saaks avalikkust oma tegevusest teavitada.
Kommertslikust asendusemadusest sündinud beebide ülemaailmne turg on kahanemas. India, Nepaal, Tai ja Mehhiko on kasutusele võtnud meetmed, mis piiraksid või keelustaksid välismaalastel kohalike surrogaatemadeks palkamist. Kambodža ja Malaisia järgivad tõenäoliselt nende eeskuju, kirjutab Londoni ülikooli meditsiinieetika emeriitprofessor Donna Dickenson.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.