Viimaste aastate suundumus meie meditsiinisüsteemis on haiglate võrgustumine. Pealtnäha väga mõistlik võimalus, kuidas tagada väiksemates ja kaugemates maakondades eriarstiabi.
- Tõstamaa perearst Madis Veskimägi. Foto: Erik Prozes/ÄP
Mida suurem haigla keskuses, seda kaugemale ta ka oma "võrgu viskab". Kui patsient on "võrgus", siis saab suurem haigla temaga rohkem tegeleda. Tundub jälle mõistlik, kuid tegeletakse just ärimeditsiinist lähtuvalt. Korduvad uuringud, olemasoleva kroonilise haiguse nentimine ja sümboolne raviskeemi muutus. Aga teenitud raha jääb juba suurhaiglale. Kohapealsed, "mittevõrgus" meditsiiniasutused-arstid jäävad ilma nende valdkonna patsientidest ja algab allakäik. Turumajanduslik meditsiin, mis teha, kõik ju klapib. Võiks tuua ka näiteid sellest, kuidas lennutatakse väikesaare patsient kopteriga pealinnameditsiini, probleem aga on täiesti lahendatav maakonnatasandil.
Seotud lood
Võrgustumine on viimaste aastate jooksul olnud Regionaalhaigla jaoks oluliseks märksõnaks. Seda küllaltki uut mõistet aitab lahti seletada Regionaalhaigla siselehes haigla ja ühtlasi Eesti ainuke võrgustumise juht Meelis Roosimägi.
Meditsiiniteemaliste artiklite põhiteemaks on raha, seda on alati vähe ja seda nõutakse juurde. Siis lubatakse vaadata kuidas ravijärjekordi lühendada või loobutakse Eestist lahkumise mõtetest. Selle kirjatüki eesmärk on teistsugune- julgen väita, raha on piisavalt, kuid selle kasutamine meie turumajandusliku meditsiinikorralduse juures on äärmiselt ebamõistlik. Kannatajaks on ikka nõrgem pool, meie patsiendid, seejärel ka meditsiinitöötajad, täpsemalt nende vaimne tervis.
Haigla ei ole enam traditsiooniline raviasutus vaid õitsev äriühing uhkete ametitega, leiab Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.
Perearst Madis Veskimägi ütleb, et ehkki töö eriarstide ja perearstide vahel peaks käima kollegiaalselt õilsa eesmärgi ja patsientide tervise heaks, on reaalne elu sellest kaugel.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.