Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Aime Keis: raviviga - kas kriminaalne tegevus?
Arst kriminaalkorras kohtu all - vaidlust tekitav, hirmutav ja tundub vale. See tähendab ju et korrakaitse organid on tuvastanud arsti tegevuses võimaliku kuriteo koosseisus ja arusaamas, et kui kriminaalasi, siis kindlasti järgneb karistus.
Ida-Viru haigla ülemarst Aime Keis. Foto: Erakogu
Räägime siis otse, arsti kahtlustatakse surma põhjustamises, küll hooletuse tõttu, mitte ei süüdistata tahtlikus surma põhjustamises. Šokeeriv ühiskonnale, šokeeriv meedikutele. Kahel erinevale grupile erinevatel põhjustel. Ühiskonnas on paljudel kogemusi tervishoiusüsteemiga, võrreldakse oma kogemusi ja sõnavabaduse ühiskonnas saavad oma jao kätte kõik teisedki raviasutused. Kuidas muidu seletada meedias järjest esilekerkivaid juhtumeid. Vale ravi, ravi hilines, kiirabi tegutses aeglaselt. Hinnangut annavad arsti tööle need, kes pole kursis erialaga. Ja see on normi variant.
Mittesüüline vastutus ei pruugi parandada meditsiinisüsteemi ja arstiabi kvaliteeti, kuid ravivigade arutamine on siiski oluline hindab Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.
Viru ringkonnaprokuratuur saatis kriminaalsüüdistusega kohtu alla arsti, kes süüdistuse järgi põhjustas patsiendile väära diagnoosi panemisega tema surma.
Sotsiaalministeerium andis äsja teada, et saatis kooskõlastamisele tervishoiuteenuse osutaja vastutuskindlustuse loomise süsteemi, mille kulu on riigieelarvele ja haigekassale umbes 2,3–3 miljonit eurot aastas.
Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa ütleb, et patsiendikindlustuse fondi rahastamiseks tuleb kindlasti kasutada sihtotstarbelist eraldist riigieelarvest ravikindlustusse, et hoida ära tervishoiuteenuste kättesaadavuse vähenemist uue lisakulu tekkimisel.