Akrediteerimiskeskus kinnitab TÜ labori pädevust ja TTÜ lubab vajaduse korral analüüsi korrata.
Üleeile teatas VTA, et ei saa Cellfoodi menetluses Tartu ülikooli (TÜ) analüüsile toetuda, sest TÜ ei ole volitatud laboratoorium ja TÜ-l pole väävelhappe analüüsimiseks akrediteeringut. Veelgi enam, VTA kinnitas, et ei ole leidnud ühtegi laboratooriumit, mis oleks pädev tuvastama Cellfoodi väävelhappe sisaldust, kajastas Eesti Päevaleht.
See VTA väide pani teadusringkonnad imestama. Üks VTA põhjendusi, miks Eesti laboreid ei saa kasutada, kõlas: meie laboritel puudub väävelhappe ja deuteeriumsulfaadi akrediteerimisulatus.
Mis on akrediteering ja mida see annab?
SA-st Eesti Akrediteerimiskeskus selgitati, et sisuliselt on akrediteerimine eksam: labor peab hindajatele tõestama, et teeb mõnd protseduuri väga hästi ja täpselt. See on lihtsalt usaldatavuse kinnitus.
Võimalus leida labor, mis on taotlenud akrediteeringu selleks, et tuvastada toidulisandi väävelhappe sisaldus, on paraku väike. Niivõrd ebatavalise ülesande jaoks ei ole ilmselt ükski laboratoorium „eksami” tegemist vajalikuks pidanud. Aga kas analüüs jääbki tegemata, kui ühelgi laboril pole just sellele protseduurile akrediteeringut?
Seotud lood
Tartu ülikoolis valminud analüüs paljastas, et toidulisand Cellfood on puhas pettus. Veterinaar- ja toiduamet pole üle kuu aja kestnud menetluse jooksul Cellfoodi analüüsimiseni jõudnud. Happesegu on toidulisandi nimetuse all endiselt müügil ja seda on ostnud kuni 1200 inimest.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025