Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Geneerilised ravimid püsivad pildil
Viimasel poolaastal on pidevalt kõneaineks saanud ravimite (põhjendamatu) kallidus ja patsientide üha suurenevad ravimikulud. Palju räägime ka sellest, kuidas originaalravimid on metsikult kallid ja geneerilised lõpmata soodsad. Mis on tõde?
Foto: Scanpix/ PantherMedia
Tegelikkuses püsib sarnast vastandamist võimaldav hinnaerinevus valdavalt vaid niikaua, kuni turule jõuab esimene geneeriline ravim.
Saksamaa Tervishoiu ja Sotsiaaluuringute Instituudi (IGES) 16. novembril 2015 avaldatud aruande kohaselt võivad geneerilised ravimid aidata vähendada Euroopa riikide tervishoiukulude eelarvet.
Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kogumikust „Tervis lähivaates“ selgub, et tervislikumad eluviisid, suuremad sissetulekud ja parem haridus on viimastel aastakümnetel kaasa aidanud eluea pikenemisele. Selles on oma osa olnud ka kvaliteetsematel tervishoiuteenustel.
Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse juht Erki Laidmäe möönab, et ravimid muutuvad üha spetsiifilisemaks ja väga paljude uute ravimite sihtgrupp on Eestis vaid paarkümmend inimest.