SA Tartu Ülikooli Kliinikumioperatsiooniteenistuse ja AS Semetroni koostöösinstalleeriti operatsioonituppa esimene Baltimaadetäisdigitaalne juhtimissüsteem OR1 Saksa firmaltKarlStorz GmbH, teatas kliinikumi pressiesindaja. Demonstratsiooniks paigaldatud täisdigitaalneoperatsioonitoa juhtimissüsteem jääb kliinikumikasutusse esialgu septembrini, see võimaldab väljaselgitada tegelikud vajadused süsteemi terviklikukskomplekteerimiseks. Mida uus tarkvarasüsteem võimaldab ja kuidas seetöötab, sellest aitavad pilti luua Tartu ülikoolikliinikumi operatsiooniteenistuse direktori ToomasEllervee alljärgnevad selgitused.
Pressiteatest: Täisdigitaalneoperatsioonitoa juhtimissüsteem võimaldab digitaalseltsalvestada ja arhiveerida kogu teostatava uuringu võiläbiviidava operatsiooni käigu. /- - -/ Kliinikumiskasutusele võetud lahendus on ainulaadne tervesEuroopas, sest võimaldab operatsiooniaegset visuaalsetleidu salvestada Pildipangas. Selgitus: Enamik salvestussüsteeme maailmas onüles ehitatud kas CD- või DVD-ketaste kasutamisele janende arhiveerimisele, või siis arhiveeritakse inforaviasutuse lokaalsesse arvutivõrku.SA TÜ Kliinikumis on alates 2001. aastast kasutuseldigitaalne radioloogiline pildiarhiiv. See tähendab, etröntgen-, kompuuter-, ultraheli- jt radioloogiliseduuringud salvestatakse digitaalsel kujularvutivõrgus. Algselt oli see kliinikumi lokaalnearhiiv. Hiljem hakati süsteemi edasi arendama koosPõhja-Eesti regionaalhaiglaga. Praeguseks on sellestvälja kasvanud Eesti Tervishoiu Pildipank (ETP), mis loodijuunis 2006 ja millega on liitunud 72 pilti tootvat üksust16-st erinevast haiglast üle terve Eesti. Sellise e-meditsiini tootega on Eesti enamikestriikidest mitu sammu ees. ETP võimaldab patsiendieelnevaid ja värskeid uuringuid vaadata sõltumatapatsiendi ja arsti asukohast Eesti Vabariigi piires. Eiole vaja teha korduvaid uuringuid lühikese ajavahemikujooksul, kui patsient suunatakse perearstisüsteemistmaakonnahaiglasse ja sealt edasi kõrgemasse etappiTallinnas või Tartus. SA TÜ Kliinikumis intalleeritud täisdigitaalneoperatsioonisüsteem võimaldab operatsiooniaegsetvideomaterjali (üksikpildid või videolõigud)salvestada DICOM-formaadis Eesti TervishoiuPildipangas. Võimalik on nii klassikalise lahtiseoperatsiooni kui ka endoskoopilise operatsioonipõhiettapide salvestamine, operatsioonieelse jaoperatsioonijärgse visuaalse leiu fikseerimine ningvajadusel selle hilisem taasesitamine. Unikaalsus seisnebki selles, et KarlStorz GmbH poolttoodetud OR1 ei ole seni veel salvestanud oma digitaalsetvideopilti Eesti Tervishoiu Pildipangale sarnaseselektroonses serveris. Firma ise oli ka väga huvitatudsellise võimaluse tekkest ning kasutas juhust oma tooteedasiarendamiseks. 24. augusti hommikupoolikul korraldasime koosKarlStorz GmbH ja AS Semetroniga neljapoolsevideokonverentsi (operatsioonituba kliinikumis,konverentsiruum kliinikumis, konverentsikeskusKarlstadtis ning KarlStorz'i seadmete demonstratsiooni jaõpperuum Tutlingenis) koos operatsiooniaegsevideomaterjali salvestamisega Eesti TervishoiuPildipangas.
Pressiteatest: See süsteem lihtsustabkirurgide ja abipersonali igapäevast töödoperatsioonisaalis, võimaldades reaalajas kasutatavaliidese abil juhtida maksimaalse kiirusega kõikideoperatsioonitoa seadmete tööd, kokku hoida patsiendiettevalmistusaega operatsiooniks, kirurgide jaabipersonali aega operatsiooni läbiviimisel ningoperatsioonitubade ekspluatatsiooniga seotudigapäevaseid kulusid. Selgitus: Täisdigitaalseoperatsioonisüsteemi üks ülesannetest onoperatsioonitoa aparatuuri tööfunktsioonidedigitaalne juhtimine. See tähendab, et kirurgil onvõimalus steriilses situatsioonis steriilselt kaetudpuutetundliku arvutiekraani abil juhtida ja muutaoperatsioonilaua ja operatsioonilambi asendit,operatsioonilambi ja -toa üldvalgustuse tugevust javajadusel ka värvitooni, elektroonse kirurgiliseaparatuuri (elektrokoagulaator, endoskoopia jt)tööfunktsioone, operatsioonitoa mikrokliimat(temperatuur, niiskus, õhuvahetuse kordsus) jne. Põhimõtteliselt on võimalik digitaalse juhtimisealla võtta operatsioonitoa kirurgia ja anesteesia koguaparatuur. Selline juhtimine võimaldab kirurgil endal,ilma abilist (hooldajat) käskimata või palumata, andaaparatuurile vajalik asend või funktsioon. Süsteem on juhitav mitte ainult steriilselt kaetudpuutetundliku ekraani, vaid ka sõnalise käskluse(
"voice control") abil. Antud süsteem võimaldab eelprogrammeerida vastavaltplaneeritavale operatsioonile, patsiendi eripäradeleja kirurgi erisoovidele operatsioonilaua,operatsioonilambi, kirurgilise aparatuuri jnetööfunktsioonid. Näiteks kui on operatsiooniplaani järgiteada, et
X kirurgil algab "selline ja selline"operatsioon ning patsiendiks on
x kg kaaluv ja
xvanusega
x soost patsient, siis pärast sellisteandmete sisestamist võtavad operatsioonilaud jaoperatsioonilamp automaatselt sisse soovitud asendi,valgustus on vastava tugevuse ja värvitooniga,operatsioonitoa mikrokliima on vastava temperatuuri,õhuniiskuse, õhuvahetuskordsusega jne. Viimane näide on "kõrgem pilotaaž" ja ilmselt kaliigne luksus, kuid iseloomustab siiski süsteemi piire(õigemini nende puudumist). Kirjeldatud oskustegasüsteeme on maailmas vist kolm. Kirjeldatud süsteem on hea abivahend eelkõigeendoskoopilistel operatsioonidel, kus tuleb kasutadamitmeid abiaparaate ning nende parameetreid pidevaltmuuta sõltuvalt operatsiooni käigust. Tänapäevaltehakse üldkirurgias, uroloogias, onkokirurgias,kopsukirurgias ja ortopeedias paljud operatsioonid justendoskoopilist tehnikat kasutades.
Pressiteatest: Telemeditsiiniseadmetega, mis on süsteemi üheks enim kasutatudvõimaluseks, saab keerulisemaid haigusjuhte reaalajaskonsulteerida parimate erialaspetsialistidega ülekogu maailma. Selgituseks: OR1 võimaldab samaaegselt mitmesterinevast operatsioonitoast mitme erineva kaamera jamikrofoni abil edastada ja vahetada kahepoolseltvideopilti ja häält piiramatu kauguse taha. On võimalikedastada pilti operatsioonitoast, operatsiooniväljaltja endoskoopilisest kaamerast nii eelnevaltkokkulepitud konverentsiruumi (ka väljaspoole Eestit),kliinikumi piires olevatesse õpperuumidesseüliõpilaste õpetamiseks või arstikabinetti kolleegiltarvamuse või konsultatsiooni küsimiseks. Opereeriv kirurg võib operatsioonitoas olevaltekraanilt jälgida ka konverentsi- või õpperuumis olevaidinimesi ja nendega vestelda. On võimalik küsida nõukolleegilt ka väljaspool tööaega, kui tal on võimalikviibida internetiga ühenduva arvuti juures ja rääkidamobiiltelefoniga. Seega siis küsida nõu vanemaltkolleegilt, kes momendil puhkab näiteks Kreeta saarel võiEgiptuses.Sellist tarkvara, video- ja häälesüsteeme pakuvadpaljud erinevad firmad.
MALLE TOOMISTE mal[email protected] *********************************** LISALUGU:
Patsiendi ja arsti vastutus OR1 juures Kindlasti huvitavad Eesti üldsust täisdigitaalseoperatsioonisüsteemi suhted patsientide delikaatseteisikuandmete kasutamisega, arstide vastutusega jatööd otsivate advokaatidega.Enne iga analüüsi ja uuringut ning uuringutulemustesalvestamist annab patsient allkirja oma teavitatudnõusoleku kohta. Salvestamisega mittenõustumine (hirminfosüsteemi sissemurdvate häkkerite jauuringumaterjali kurjasti kasutamise ees) tingibedaspidi korduvate uuringute tegemise ja seegapatsiendi enda koormamise sageli ka ebamugavate võivalu tekitavate uuringutega.Eesti Tervishoiu Pildipanga (ETP) kasutamine onrangelt piiratud kasutuslitsentside ja paroolide abil.ETP fikseerib alati pangas info kasutamise ja kasutaja.Iga arst saab vaadata ainult enda poolt ravitava patsiendidigitaalset uuringumaterjali sõltumata sellest, kussee materjal on toodetud. Kartus, et arstid ise "surfavad"kogu töö- ja vaba aja ETPs ning otsivad prominentidehaigusjuhte, on küll põhjendamatu.Visuaalse digitaalse pildi salvestamine jaarhiveerimine ei tekita arstides hirmu vastutuse javigade ees, vaid eelkõige võimaldab haiguseedasiarenemisel-kordumisel paremini püstitadadiagnoosi, hinnata senist ravi, selle efektiivsust javajadusel seda korrigeerida. Samuti on erinevatediagnostiliste uuringute ja operatsioonidevideomaterjali arhiiv väga hea koolitusvahendelukutset alles õppivate või ennast erialaliselttäiendavate arstidejaoks. Seda materjali on võimalikkasutada ainult anonümiseeritud kujul!Kindlasti on visuaalne materjal hea abivahendvaidlusküsimuste lahendamisel.
TOOMAS ELLERVEESA TÜK operatsiooniteenistuse direktor
ANDRUS AAVIKSA Eesti TervishoiuPildipanga juhatuse esimees *********************************** LISALUGU:
Ameerikas ja Euroopas, nüüd ka Tartus Operatsiooniruumide täisdigitaalnejuhtimissüsteem OR1 Saksa firmalt KarlStorz GmbH onmaailmas viimase kümne aasta jooksul üha levinum, sest justnii kaua on meie koostööspartnerid seda lahendustjuurutanud ja edasi arendanud.Kõige rohkem on seadmeid paigaldatud AmeerikaÜhendriikidesse, samuti Euroopasse on installeeritudüle 2000 lahenduse, lõpuks on see ka Eestitervishoiuasutustesse jõudnud ning tõeliselt hea meel onselle üle, et just SA Tartu Ülikooli Kliinikum kuiteadusasutus selle esimesena endale katsetamisekssai. Täname kõiki osapooli, kes sellele võimaluseleomalt poolt kaasa aitasid.OR1 hinnaklassi on raske määratleda, sest see sõltubiga operatsioonisaali konkreetsest vajadusest ja jubaolemasolevast aparatuurist. Hind võib kõikudamitmesajast tuhandest kuni mitmete miljoniteni.
INGA KÕRGEMAAAS Semetron juhatuseliige