Eesti on koos muu maailmaga astunud pika sammu personaalmeditsiini arengus: Eesti biotehnoloogia ettevõte tegeleb rahvusvahelise koostööprogrammi raames personaalse vähiravimiga ning koostöös meie arstide ja teadlastega töötatakse päris uue rakuravi meetodi kallal.

- Mart Raik
- Foto: Terje Lepp
“Terves maailmas on personaalmeditsiinist mõeldes toimunud paradigma muutus. Arstid, ravimitootjad, apteekrid ega regulaatorid ei pääse asjade ümber mõtlemisest. Kui teadmine jõuab laiemalt inimesteni, et nii ka saab ravida, siis seal tuleb ju selline ühiskondlik surve, et ajaratast tagasi keerata enam ei saa,” usub Cellin Technologies OÜ juhatuse esimees Mart Raik enda kogemustele tuginedes.
Seotud lood
Selle aasta alguses alustas biotehnoloogiaettevõte Cellin Technologies OÜ esimesena Eestis personaalse vähiravimi tootmist.
Bioloogilise ravi võimalused on Eestis omaks võetud. Ja mitte ainult: eestlased on ka ise alustanud teadustööga rakuravi vallas. Varsti loodetakse jõuda kliiniliste uuringuteni.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.