Perearst Eero Merilinnu sõnul on praegune Eesti perearstide rahastamissüsteem selline, et perearsti uuringufondist ei ole võimalik testida ka sagedamini esinevaid haigusi kui HIV. Kui lisada perearstile ka HIV testimine ilma täiendava rahata, hakkab see kindlasti mõjutama kogu esmatasandi tööd.
- Perearst Eero Merilind Foto: Andras Kralla
„Viimasel ajal on hakatud rääkima sellest, et peaksime laiendama HIV testimist esmatasandi tervishoidu – see tähendab perearstidele – sel juhul eeldaksin ka, et kaasneks täiendav rahastus,“ rääkis perearst Eero Merilind. „Intiimvaldkonnahaigusi – seksuaalsel teel levivaid infektsioone, potentsi- või urineerimise probleeme, varjutab katte- ja tabuloor, kuigi arsti seisukohalt on need täpselt samasugused haigused kui näiteks astma või seljavalu. Kahjuks on need “tabud” levinud ka eelarvekoostamispraktikates. Nii haigekassa kui poliitiliste valikute osas on need n-ö populaarsemad haigused eelisolukorras. HI-viirus kuulub nende haiguste hulka, millest rääkida ei taheta, millega tegeleda ei taheta ning millele maksumaksja raha kulutamist ei soosita. Ühiskonnas on HIV väga tugevalt stigmatiseeritud.“
Seotud lood
Ühendkuningriigi, Soome ja Ameerika Ühendriikide suursaadikud esitasid eile, 8. veebruaril riigikogu põhiseaduskomisjonile pöördumise, kus kutsusid Eestit üles viimaks ometi HIV-epideemia ulatust tunnistama ja looma probleemi lahendamisele pühendunud erikomisjoni.
Sotsiaalministeerium kavandab võitlust HIV-positiivsetega, kes töövõimetuspensioni saamiseks jätavad ravi pooleli.
Terviseameti andmetel on sel aastal on 5. veebruari seisuga diagnoositud Eestis 18 HIV-i nakatunud isikut.
Viimasel ajal on üha enam tulnud teemaks lisakohustused, mida perearstid kanda võiks võtta.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.