Peremeditsiini professor ja perearst Ruth Kalda leiab, et saatekirjanõue silma- ja nahaarstile suurendab oluliselt perearstide töökoormust, pikendab järjekordi perearstile ning võiks seega tähendada ka haigekassa poolse rahastuse suurenemist.
- Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini õppetooli professor Foto: Erik Prozes
Ruth Kalda: "Kui arvestada seda, et seni võisid patsiendid pääseda silma-ja nahaarsti juurde ilma perearsti saatekirjata, siis saatekirja kehtestades peavad kõik need inimesed nüüd pöörduma esmalt perearsti poole. Mul ei ole käepärast statistikat, kui palju esmaseid visiite naha-ja silmaarstidele üheks kuus või aastas tehakse, aga seda saab vajadusel järele uurida. Loomulikult suurendab see meie töökoormust oluliselt, samuti ka järjekordi meie vastuvõtule ja leian, et seetõttu tuleks ka meil kättesaadavuse kriteeriume muuta. Kahtlemata ei suuda me enam tagada vastuvõtte samadel tingimustel nagu see on seni.
Seotud lood
TÜ peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, professor Ruth Kalda rääkis konverentsil Meditsiin 2017 sellest, mis probleemid peremeditsiinis käes on ja ees ootavad.
Peremeditsiini professor Ruth Kalda kirjutas, et kuigi sageli väidetakse, et patsiendid ei usalda perearste, näitavad küsitlused tegelikult, et enamik inimesi on oma perearstiga rahul. Seevastu eriarstid perearstidele auga välja teenitud kiitust jagama ei kipu.
Tänasel valitsuse pressikonverentsil ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, et pikkade järjekordade üks oluline põhjus on ebavajalikud eriarsti visiidid, mistõttu tulevikus naha- ega silmaarstile perearsti saatekirjata enam ei saa.
Rakvere perearst Kersti Veidrik leiab, et saatekirjanõue silmaarstile saab olema üsnagi formaalne, kuid nii mõnigi suguhaigus võib jääda tulevikus ravita, kuna perearstile ei julgeta sellest rääkida.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025