Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kalda: Tekitada tuleb motivatsioonimehhanismid
TÜ peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, professor Ruth Kalda rääkis konverentsil Meditsiin 2017 sellest, mis probleemid peremeditsiinis käes on ja ees ootavad.
Ruth Kalda tutvustas peremeditsiini olevikku ja tulevikku. Foto: Raul Mee
Milline on meie perearstide koondpoortree 2016. aastal? 93% perearstidest on naised. Suure naiste osakaalu poolest me eristume kõigist teistest arstlikest erialadest. Keskmiselt on perearstid 55 aastased - alla 40aastaseid on vaid 8%. Hiiumaal on aga kõik perearstid juba üle 50 aasta. Seega saab järgneva 15 aasta jooksul 65aastaseks 462 praegu töötavat perearsti, mis tähendab, et nad hakkavad suhteliselt üheaegselt pensionile minema.
Peremeditsiini professor Ruth Kalda kirjutas, et kuigi sageli väidetakse, et patsiendid ei usalda perearste, näitavad küsitlused tegelikult, et enamik inimesi on oma perearstiga rahul. Seevastu eriarstid perearstidele auga välja teenitud kiitust jagama ei kipu.
TAI andmetel oli perearstide keskmine kuu põhipalk 2016. märtsi seisuga 1 828 eurot brutos. Päris paljud dividende võtnud perearstikeskused saavad lubada oma töötajatele sellest suuremat kuupalka.
Peremeditsiini professor ja perearst Ruth Kalda leiab, et saatekirjanõue silma- ja nahaarstile suurendab oluliselt perearstide töökoormust, pikendab järjekordi perearstile ning võiks seega tähendada ka haigekassa poolse rahastuse suurenemist.