Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks
Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.
"Tänapäeval laborites DNA järjestamiseks kasutatavatel seadmetel on küll fantastiline läbilaskevõime ja mõnikord võib nendega järjestada päevas kümmekond inimgenoomi, kuid tavaliseks diagnostikaks piisab palju vähemast. Järgmise põlvkonna DNA järjestamise meetoditel on potentsiaali muuta molekulaardiagnostikat oluliselt demokraatlikumaks ja arengumaades praegusest kättesaadavamaks," selgitas uurimuse kaasautor Mats Nilsson ERR Novaatorile.
Ehkki Medicumi kodulehelt võis veel jaanuari algul lugeda, et jämesoolevähi sõeluuring on justkui ajutiselt peatatud, ei vasta see haigekassa kinnitusel tõele.
Haigekassa, erialaseltside ja Tartu ülikooli koostöös valmis esimene ravikvaliteedi indikaatorite raport, mis peegeldab ravikvaliteeti nii esmatasandil kui ka eriarstiabis.
Vähiravifond "Kingitud elu" panustas viimase kahe kuu jooksul vähihaigete ravile ligi 130 000 eurot, kuid nüüd on rahad otsas. Samas on ukse taga veel kolm taotlust.
Kuigi onkoloogi töö on niigi aega- ja vaevanõudev, leiab dr Lea Vahter haiglatöö kõrvalt tänaseni aega ka spordiga tegeleda ja mitte niisama – oktoobri lõpus krooniti ta Austraalias kahekordseks maailmameistriks.