Riigikogu riigieelarve erikomisjon analüüsib täna avalikul istungil koos asjaomaste organisatsioonide esindajatega Riigikontrolli kontrolliaruannet „Erakorraline meditsiin“.
„Erikomisjon ootab tervise- ja tööministrilt selgitusi, mida on tehtud patsientide parema nõustamise korraldamiseks ning kui kaugele on jõutud perearstipraksiste kvaliteedi hindamise korraldamisel,“ ütles erikomisjoni esimees Aivar Sõerd. „Erikomisjoni laual on konkreetsed ettepanekud tervise- ja tööministrile, et erakorralise meditsiini osakonda pöörduksid eelkõige vältimatut abi vajavad patsiendid,“ ütles Sõerd. „Üheks ettepanekuks on pikendada loodavate perearstikeskuste vastuvõtuaegu tööpäevadel ja võimalusel ka nädalavahetusel. Samuti teeme ettepaneku lähiajal luua e-lahendus ja võtta kasutusele haiglateülene digiregistratuur ravijärjekordade haldamiseks, mille kaudu perearst saaks teada, kes tema nimistu patsientidest on pöördunud EMOsse või kiirabisse,“ märkis erikomisjoni esimees.
Seotud lood
TÜ Kliinikumi erakorralise meditsiini arst Kuido Nõmm leiab, et kui EMOde juures hakkaksid vastu võtma perearstid, julgustaks see patsiente veelgi rohkem kergemate probleemidega erakorralisse vastuvõttu pöörduma.
Riigikontrolli täna avaldatud auditis toodud probleemkohad on teada ning ministeerium on koostöös partneritega viimastel aastatel nende lahendamisega ka intensiivselt tegelenud, kinnitas terviseminister Riina Sikkut.
Kuna haigekassa ei rahasta eraldi kogu eriarstide ööpäevaringset valvet erakorralise meditsiini osakonnas, siis katab mitte-erakorraliste patsientidele teenuse osutamine osaliselt ka eriarstide valveringiga seotud kõrged kulud, tõdeb Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liige ja ülemarst professor Peep Talving.
Vastus küsimusele, kas EMOs võiks vastu võtta perearst, on Tõstamaa perearsti Madis Veskimäe sõnul lühidalt „ei“. Samas on EMOd praegu sisuliselt tervisekeskused ja muuhulgas tuleb haiglatel mõelda, kas nad on valmis kaotama 90% EMO rahastusest, kui kergemad patsiendid sealt tõepoolest kaovad.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.