Isoleeritud keemiaravi meetod andis Eesti patsientidel hea ravivastuse
Keemiaravi raske üldmõju leevendamiseks on teadlased koos meedikutega välja arendanud uue, nn isoleeritud keemiaravi meetodi, ehk kohaliku infusiooni, mida Euroopas on seni vähe kasutatud.
Uurimistöös analüüsiti 21 Eesti melanoomipatsiendi andmeid. Foto: Shutterstock
Nahavähk, nagu ka teised vähiliigid, ründab inimkonda üha sagedamini. Euroopa ja Põhjamaad on sealjuures tänu oma valdavalt heledale ja päikese suhtes tundlikumale nahatüübile selle kasvaja poolt enam ohustatud kui maakera teised piirkonnad.
Eestis sai eelmisel aastal bioloogilist ravi kokku ligi 1500 isikut. Ravimiameti ekspertide kinnitusel on praegu maailmas igapäevakasutuses üle paarisaja bioloogilise ravimi.
Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.
Vähiravifondi Kingitud Elu vahendusel raske haigusega võitlemiseks vajalikku ravi saanud pereisa Erik Saar leiab, et meditisinisüsteem võiks inimeste heaks veelgi rohkem ja läbimõeldumalt ära teha.
Patsientidel, kes ei allu ravile, mille korral kasutatakse nende endi immuunrakke (kasvajasse infiltreeruvaid lümfotsüüte) kasvajate hävitamiseks, on sarnased muutused mehhanismides, mis nende rakkude geene aktiveerivad või desaktiveerivad.