SARS-CoV-2 viiruse väga leviv omikrontüvi, mille kõige levinum vorm on tuntud kui BA.1, on nüüd peaaegu kõikide koroonaviiruse juhtumite põhjuseks kogu maailmas.
Omikrontüve alamvariandi BA.2-ga nakatumist tuvastada koroonaviiruse koduse testi abil, tüve see siiski ei tuvasta. Foto: Shutterstock
Teadlased jälgivad praegu aga omikrontüve BA.2-na tuntud mutatsiooni põhjustatud juhtumite arvu kasvu, mis hakkab mõnes Euroopa ja Aasia riigis BA.1-st mööda minema, kirjutab Reuters.
Juhtivate haigusekspertide kinnitusel takistab varasematest tüvedest kiiremini leviv COVID-19 omikrontüvi riikidel saavutada karjaimmuunsust; lahendust nähakse vaktsiinides, mis tagavad immuunsuse viiruse tulevaste variantide või isegi mitut tüüpi koroonaviiruste vastu.
Moderna teatas kolmapäeval, et alustas kesketapis uuringut, mille käigus testitakse COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi, mis oli spetsiaalselt loodud koroonaviiruse omikrontüve silmas pidades.
Äsjase uuringu kohaselt kannatas Lõuna-Aafrika 22aastane HIV-positiivne naine COVID-19 all üheksa kuud ja tema kehas arenes välja koguni 21 koroonaviiruse mutatsiooni; haiguse algstaadiumis sai ta ebapiisavat HIV-ravi.