Maailma Terviseorganisatsioon teatas 11. aprillil, et jälgib koroonaviiruse väga edasikanduva omikrontüve kahe uue alamvariandi paarikümmet juhtumit, et hinnata, kas need on senistest nakkavamad või ohtlikumad.
- WHO on oma jälgimisloendisse lisanud algse BA.1 omikrontüve n-ö sõsarvariandid BA.4 ja BA.5. Foto: Shutterstock
WHO on oma jälgimisloendisse lisanud algse BA.1 omikrontüve n-ö sõsarvariandid BA.4 ja BA.5. Organisatsioon on juba hindamas ja hoiab silma peal alamtüvedel BA.1 ja BA.2 (nüüd globaalselt domineeriv) ning BA.1.1 ja BA.3, kirjutab
Reuters.
WHO teatas, et on alustanud nimetatud COVID-19 alamtüvede jälgimist nende täiendavate mutatsioonide tõttu ja eesmärk on mõista nende mõju immuunsüsteemile.
Viirused muteeruvad kogu aeg, kuid ainult mõned mutatsioonid mõjutavad viiruse võimet levida või vältida vaktsineerimise ja põdemise läbi tekkinud immuunsust või haiguse tõsidust.
Näiteks moodustab BA.2 nüüd peaaegu 94% kõigist koroonajuhtudest ja on rohkem nakkav kui tema õed-vennad, senised tõendid aga näitavad, et alamvariant ei põhjusta suurema tõenäosusega rasket haiguskulgu.
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on ülemaailmsesse GISAIDi andmebaasi teatatud vaid mõnekümnest BA.4 ja BA.5 juhtumist.
Ühendkuningriigi terviseohutuse agentuur teatas eelmisel nädalal, et perioodil 10. jaanuarist 30. märtsini leiti BA.4 Lõuna-Aafrikas, Taanis, Botswanas, Šotimaal ja Inglismaal.
Kõik BA.5 juhtumid olid eelmise nädala seisuga Lõuna-Aafrikas, kuid esmaspäeval teatas Botswana tervishoiuministeerium, et on tuvastanud neli BA.4 ja BA.5 juhtu, kõik 30–50aastaste inimeste seas, kes olid täielikult vaktsineeritud ja kellel oli kerged haigussümptomid.
Seotud lood
Pfizeri tegevjuht Albert Bourla ütles möödunud pühapäeval Ameerika Ühendriikide tele- ja raadiokompaniile CBS, et inimesed vajavad uue COVID-19 laine tõrjumiseks neljandat vaktsiinidoosi. Tema kinnitusel on ettevõtte eesmärk välja töötada kõigi tüvedega toime tulev vaktsiin.
Jaapanis tehtud uute uuringute andmetel võib üha laiemalt leviv COVID-19 omikrontüve alamvariant BA.2 olla algsest variandist kiiremini levivam, põhjustada raskemat haigust ja näib mitte alluvat osadele seni koroonavastases võitluses kasutatud relvadele. Algset omikrontüve põdenuile aga paistab tunneli lõpus valgus.
Soome vaktsiiniuurimiskeskuse juhataja Mika Rämeti hinnangul kaks korda vaktsineeritutel ja koroonat põdenuil tõhustusdoosiga kiirustada tarvis ei ole.
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025