• 27.04.15, 08:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aladiagnoositud dementsus on järjest suurem probleem

Inimesed unistavad järjest pikemast elueast ja kõrget eeldatavat vanust peetakse töövõiduks. Enamasti vaid demograafid ja eelarvete koostajad näevad selles probleemi, kuna inimene on siiski ülalpeetav ning tema kulud tervishoiule tõusevad hüppeliselt.
Dementseid on palju, kuid hooldusasutuse on neid keeruline saada.
  • Dementseid on palju, kuid hooldusasutuse on neid keeruline saada. Foto: Meeli Küttim
Enamasti kujutatakse vanainimesi meeldiva lehte lugeva vanaisana või sukka kuduva vanaemana, kel on vaja vahel rohtusid võtta ja kes ei suuda noortega võidu rahmeldada. Paraku kimbutab vanureid lisaks muudele tõbedele ka oht dementsusesse haigestuda. Nii on uuringutest selgunud, et üle 65aastaste vanuserühmas on dementsuse levimus umbes 5–8%, kuid üle 80aastaste seas kannatab selle sündroomi all juba iga kuues ehk enam kui 20%. Aastaks 2050 on aga hoolt vajavate vanainimeste arv kasvanud maailmas hinnanguliselt kolm korda suuremaks kui näiteks 2013. aastal.

Seotud lood

Uudised
  • 07.10.16, 16:45
Teadlased: elame küll kauem, aga kindla piirini
Kuigi inimeste keskmine oodatav eluiga kasvab tänu meditsiini arengule ja ohutumale elukeskkonnale jõudsalt, pole maksimaalne vanus viimastel kümnenditel märgatavalt tõusnud, näitab värske uuring.
Uudised
  • 27.04.15, 13:30
Veskimägi: Haigekassa panus on dementsuse ravimisel oluline
Dementsuse kui diagnoosini jõudmine on pikk protsess, mis koosneb mitmest komponendist. Perearsti võimalused kog­nitiivse võimekuse alanemisega haigete käsitlemisel on väga laiad.
Uudised
  • 28.04.15, 11:08
Kai Saks: vanemaealiste emotsionaalsed vajadused jäetakse tihti tähelepanuta
Euroopa vanemaealiste heaolu ja tervisenäitajad luubi alla võtnud uuringust SHARE koorus välja, et Eesti vanemaealised on oma tervisenäitajate poolest Euroopas viimaste hulgas. Arstiteadlane Kai Saks leiab, et kuna tervisel tugev seos enesehinnanguga, aitaks olukorda parandada seeniorite kõrgem väärtustamine.
Arvamused
  • 28.04.15, 08:00
Juhtkiri: Ulatagem vanurile hooliv abikäsi
Meditsiiniuudiste juhtkiri dementsuse teemal. Ka dementsus on haigus, millega saab ja tuleb tegeleda.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele