Kui meile on elupäevi antud, jääme me kõik kord vanaks ja mõni meist paraku ka dementseks. Kuigi võiks arvata, et see haigus on vaid kõrvalseisjaile koormaks, sest inimene ise ei saa ju enam nagunii aru, siis päris nii see ei ole.
Lääne-Tallinna Keskhaigla psühhiaatriakeskuse juhataja ja arst Andres Lehtmets. Foto: Lääne-Tallinna Keskhaigla
Seekord räägime Äripäeva raadios dementsusest – millal ja millise arsti poole pöörduda ning kuidas lähedased raske olukorraga saaks toime tulla. Saatekülaliseks on Lääne-Tallinna Keskhaigla psühhiaatriakeskuse juhataja Andres Lehtmets. Saadet juhib Violetta Riidas. Saadet toetab Lääne-Tallinna Keskhaigla.
Saade on otse-eestris täna, 22. oktoobril kell 15 ja on hiljem ka järelkuulatav. Saadet saab otse kuulata siit:
14% kodus elavatest dementsusega eakatest mõtleb suitsiidist, selgus uuringust, mis tehti Tartu Ülikooli teadlaste osalusel kaheksas Euroopa riigis, sealhulgas Eestis. Suitsiidimõtted on tingimata vaja kindlaks teha, et pakkuda haigele sobivat ravi ja tema hooldajatele abi.
Haigekassa värske audit näitab, et psüühika- ja käitumishäiretega patsientide tahtest olenematu ravi kvaliteedi parandamiseks Eestis on veel arenguruumi. Ravi kvaliteet on Eesti haiglates mõnevõrra kõikuv.
Üle 55 miljoni inimese kogu maailmas elab dementsusega - neuroloogilise häirega, mis röövib neilt mälu ja maksab maailmale 1,3 triljonit dollarit aastas, teatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) neljapäeval.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.